بیمه بدنهمقالات

بیمه بدنه اتومبیل

بیمه بدنه یکی از زیرشاخه های بیمه اتومبیل است. با توجه به بالا رفتن قیمت خودرو، ارزش بدنه و قطعات آن ها نیز بالا رفته و اگر حادثه ای برای خودرو رخ دهد، هزینه های زیادی روی دست مالک خودرو خواهد گذاشت. بنابراین اهمیت بیمه های بدنه نسبت به قبل افزایش یافته و بسیاری از مردم به دنبال اطلاعاتی هستند که بتوانند بهترین بیمه نامه را برای وسیله نقلیه خود تهیه نمایند. در این مقاله می خواهیم به بررسی جنبه های مختلف این بیمه نامه مفید بپردازیم.

پوشش های پایه بیمه بدنه

پوشش های اصلی بیمه بدنه 3 تا هستند:

1.برخورد خودرو با اجسام متحرک و ساکن

2.آتش سوزی، صاعقه و انفجار

3.سرقت کلی خودرو

نکته مهمی که وجود دارد این است که اگر میخواهید خیالتان از بابت خطر سرقت راحت باشد، باید پوشش اضافی “سرقت در جا” را هم تهیه کنید. با خرید پوشش “سرقت درجا” خودروی شما در برابر ریسک سرقت چه درجا باشد و چه با جاجائی تحت پوشش خواهد بود.

پوشش های اضافی بیمه بدنه

1.شکست شیشه

اگر شیشه خودرو در طی یک تصادف آسیب ببیند،پوشش پایه بیمه بدنه خسارت آن را خواهد پرداخت. اما گاهی پیش می آید که شیشه خودرو بدون برخورد با اجسام خارجی و تنها به دلیل تفاوت دمای هوای بیرون و داخل خودرو و فشار وارد شده می شکند. در این حالت اگر پوشش اضافی “شکست شیشه” را خریداری کرده باشید، بیمه بدنه هزینه تعویض شیشه اتومبیل شما را خواهد پرداخت.

2.نوسان قیمت

در حال حاضر شرایط اقتصادی کشور ما به گونه ای است که قیمت خودروها در مدت زمان کوتاهی (گاهی به صورت لحظه ای!) بالا می رود. فرض کنید شما مالک یک خودرو به ارزش 200 میلیون تومان هستید. بعد از خرید بیمه نامه، قیمت خودروی شما به 250 میلیون تومان افزایش پیدا می کند. در این حالت اگر خدای نکرده خودروی شما سرقت شود، بیمه به اندازه ارزش مندرج در بیمه نامه یعنی 200 میلیون تومان به شما خسارت خواهد داد. اما در مقابل اگر پوشش نوسان قیمت تا 25 درصد را تهیه کرده باشید، در این حالت بیمه نامه شما افزایش قیمت خودرو تا 25 درصد را پوشش می دهد و مبلغ پرداختی به شما 250 میلیون تومان و معادل قیمت روز خودرو خواهد بود.بنابراین اگر می خواهید در برابر تورم از آرامش خاطر برخوردار باشید، پوشش نوسان قیمت دغدغه شما را برطرف می کند.

3.غرامت دوران تعمیر

برای همه ما پیش آمده که خودروی ما نیاز به تعمیر داشته باشد و گاهی تا چند روز باید در تعمیرگاه بماند. در این حالت ما ناچاریم از وسایل نقلیه عمومی یا تاکسی های اینترنتی و… استفاده کنیم که هزینه خاص خود را دارد. در صورت انتخاب پوشش غرامت دوران تعمیر (یا همان پوشش ایاب و ذهاب)، چنانچه به علت یکی از حوادث تحت پوشش، خودروی شما نیاز به تعمیر داشته باشد و شما نتوانید برای مدتی از آن استفاده کنید، بیمه بدنه هزینه ایاب و ذهاب شما را تا سقف سی روز خواهد پرداخت.

4.پوشش رنگ و اسید و کشیده شدن اجسام نوک تیز

این هم یکی دیگر از پوشش های متنوع بیمه بدنه است. اگر ظاهر خودروی شما به دلیل پاشیده شدن رنگ یا خورده شدن به وسیله مواد اسیدی آسیب ببیند، در صورتی که پوشش پاشیده شدن رنگ و اسید را تهیه کرده باشید، بیمه بدنه خسارت وارد شده را جبران می کند تا شما بتوانید ظاهر خودروی خود را به حالت قبل برگردانید. با تهیه این پوشش اگر خودروی شما در جایی پارک شده باشد، دیگر نگران کشیده شدن اجسام تیز هم نخواهید بود. بیمه بدنه برای آرامش شما طراحی شده!

5.حوادث طبیعی

همانطور که در ابتدای این مطلب ذکر کردیم، پوشش های اصلی بیمه بدنه شامل 3 گروه تصادم با اجسام ساکن و متحرک، آتش سوزی و سرقت است. بنابراین حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله جزو پوشش های پایه ای بیمه بدنه نیست، اما شما می توانید با پرداخت مبلغی ناچیز (در مقایسه با حق بیمه پوشش های پایه) این پوشش ها را هم به بیمه نامه خود اضافه کنید. بعد از خرید پوشش حوادث طبیعی، بیمه خسارات وارده به خودروی شما در اثر زلزله، سیل، فوران آتش فشان و … را جبران می کند.

6.سرقت درجا

اگر خدای نکرده خودروی شما مورد سرقت قرار بگیرد و از محلی پارک شده جا به جا شود، این خسارت جزو پوشش های پایه بیمه بدنه است. اما ممکن است سرقت بدون جا به جایی خودرو از محل پارک شده رخ بدهد و لوازم و قطعات خودرو از آن جدا شود. در این حالت اگر شما پوشش سرقت درجا را تهیه کرده باشید، با وجود اینکه خودروی شما از محل خود جا به جا نشده ولی بیمه هزینه قطعات سرقت شده را به شما خواهد پرداخت.

 

مخاطبان بیمه بدنه

کلیه مالکان اتومبیل به این بیمه نامه احتیاج دارند. با توجه به تورم موجود در بازار خودرو، ارزش خودروها، هزینه تعمیر و تعویض قطعات، خرید بیمه بدنه می تواند آرامش را به مالکان خودرو هدیه کند.

 

***(تکست باکس) شما می توانید پس از صدور و در بخش اصالت بیمه نامه ، مشخصات بیمه نامه ای را که از بیمه سا خریداری کرده اید از بیمه مرکزی استعلام نمائید.***.

 

اهمیت وارد کردن ارزش به روز خودرو

در هنگام خرید بیمه بدنه بسیار مهم است که ارزش دقیق و به روز خودروی خود را وارد کنید. در صورتی که ارزش مندرج در بیمه نامه از ارزش واقعی بازاری خودرو کمتر باشد، مقدار خسارت پرداختی مطابق ماده 10 قانون بیمه و به اندازه نسبت قیمت بیمه شده و ارزش واقعی، کاهش خواهد یافت. همچنین تهیه پوشش نوسان قیمت به شما کمک می کند که در صورت افزایش قیمت خودرو، خسارت پرداختی به شما مشمول قاعده نسبی نگردد و هزینه های شما به طور کامل جبران شوند.

 

مدارک لازم برای صدور تمام آنلاین بیمه نامه بدنه

 

1.کارت ملی مالک

2.گواهینامه

3.کارت خودرو

4.تصویر بیمه نامه قبلی(اگر قبلا بیمه نامه بدنه داشته اید)

5.تعدادی عکس از داخل و بیرون خودرو

 

***شما می توانید با چند کلیک و بدون نیاز به بازدید حضوری برای خودروی خود بیمه نامه بدنه تهیه کنید. فرآیند صدور بیمه بدنه در بیمه سا کاملا الکترونیک است و بازدید توسط خودتان انجام می شود.***

 

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا